Pryncypia metodyki Agile opierają się na współpracy, elastyczności i zdolnościach adaptacyjnych. Kiedy jesteś testerem w zwinnym zespole, łatwo wpaść w wygodny wzorzec testowania. Zarządzanie wielozadaniowością, czynny udział w spotkaniach, przejrzystość codziennych ustaleń czy wyciąganie wniosków z retrospektyw, może stworzyć iluzję ciągłego doskonalenia. Te rutyny sprawiają, że czujemy, iż pracujemy w elastyczny sposób. Jednak jeśli sięgniemy trochę głębiej, może się okazać, że sam nasz sposób testowania nie jest tak elastyczny, jak myślimy.

Jednym z wymagań Agile jest umiejętność przystosowania się do zmian od sprintu do sprintu. Umiejętność adaptacji jest szczególnie ważna, ponieważ zobowiązuje testerów do wykazania się szerszymi, interdyscyplinarnymi umiejętnościami. Elastyczne podejście oznacza, że chcesz regularnie akceptować i przyjmować zmiany. Ale jak bardzo elastyczny jest sam Twój sposób testowania?

Elastyczność to nie tylko działanie i wyniki. Wyobraź sobie, że kiedyś planowałeś testy w arkuszu kalkulacyjnym Excel, a teraz zapisujesz ścieżki testowe, tworząc mapę myśli. Czy ta zmiana sprawia, że jesteś elastycznym testerem? Niekoniecznie.

Kiedy po raz ostatni tak naprawdę byłeś zaskoczony wynikiem retrospektywy na temat swojej pracy? Kiedy ostatnio interesariusz zadawał pytania dotyczące artefaktów testowych? Jeśli nie pamiętasz, abyś ostatnio otrzymywał wyzwania, może to oznaczać, że zarówno Ty, jak i Twój zespół stoicie w miejscu.

Chcąc być wszechstronnym eksploratorem i rozwijać swoje umiejętności testerskie, musisz regularnie sprawdzać własne nawyki i tworzyć okazje do współpracy z różnymi ludźmi. Jeśli zaczniesz kultywować elastyczność i uczynisz ją stałą częścią swojego sposobu pracy, staniesz się bardziej świadomy tego, w jaki sposób myślisz i polepszysz swoją umiejętność przyjmowania różnych perspektyw.

Jak możesz to robić?

  1. Zmień kolejność przeprowadzania testów, aby przerwać rutynę.
  2. Poproś osobę niebędącą testerem o poradę, jak zdiagnozować błąd.
  3. Aktywnie szukaj pomysłów i inspiracji na sposoby testowania od osób niebędących testerami i spoza Twojego zespołu, np. UX, Ops.
  4. Sprawdź w jaki sposób błędy są zgłaszane przez koleżanki i kolegów, a następnie przeanalizuj ich raporty z testów.
  5. Przejrzyj testy automatyczne wytworzone przez innych.
  6. Popracuj z testerem z innego zespołu, aby osobiście poznać inne podejście do testowania. 
  7. Zaproś kogoś innego (nie testera) do przetestowania produktu, a następnie wspólnie omówcie znalezione błędy.
  8. Poeksperymentuj z nowym narzędziem wspierającym testy.
  9. Poproś o konstruktywną opinię na temat Twojej pracy.
  10. Aby zapewnić sobie odpowiedni poziom rozwoju, wyjdź ze strefy komfortu i spróbuj realizować zadania ze strefy rozwoju (dyskomfortu).

Praca w sprawnym zespole nie gwarantuje, że zachowujesz się zwinnie. Rozwijaj nawyki, które kultywują elastyczność – dzięki nim Twoje testowanie będzie ewoluować.

Dodaj komentarz