Szukając wymarzonego samochodu, bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby. Przed podjęciem ostatecznej decyzji porównujemy dostępne modele oraz sprawdzamy możliwe warianty wyposażenia. Nierzadko przy wyborze idealnego pojazdu korzystamy z doradztwa zaufanych specjalistów. Dzięki temu mamy pewność, że wybrany samochód spełni nasze oczekiwania. Teraz wyobraźmy sobie, że to samo mamy zrobić, ale z wyborem software house’u. Na polskim rynku działają ich tysiące, a więc i decyzja nie należy do najłatwiejszych. W tym przypadku również kluczowy jest dokładny research – znalezienie software house’u, który dołoży wszelkich starań, aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele biznesowe.

Nic dziwnego, że wiele osób, szukając wykonawcy dla swojego projektu, zadaje sobie pytanie – jaki software house jest najlepszy? Co powoduje, że jeden jest lepszy od drugiego? Czy wielkość software house’u ma znaczenie dla mojego projektu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Chaos pytań może rodzić tylko kolejne wątpliwości. My postaramy się, aby ten artykuł uporządkował to wzburzone morze znaków zapytania i zamienił je w szereg celnie postawionych kropek. 

Dla kogo software house?

Software house to świetny wybór, jeśli poszukujesz wykonawcy do realizacji swojej idei, która jest mocno spersonalizowana, a istniejące na rynku rozwiązania nie spełniają Twoich potrzeb. 

Software house dla istniejących biznesów

Najłatwiejszymi wydają się projekty, które realizują potrzeby istniejącego już biznesu. Odpowiedni software house, bazując na swoim doświadczeniu, pomoże dobrać najbardziej optymalne rozwiązania i funkcjonalności. Kluczowa w procesie wytwarzania oprogramowania jest świadomość kosztów tej inwestycji. Istniejące i zdrowo funkcjonujące biznesy potrafią precyzyjnie oszacować budżet, który mają zamiar wykorzystać na dany cel. Posiadają również płynność finansową, a ta z kolei może okazać się kluczowa, jeśli podczas trwania prac okaże się, że projekt będzie wymagać dodatkowego wsparcia finansowego.

Software house dla startupów

Czyli współpraca z software housem nie jest dedykowana dla startupów? To niezupełnie tak. Wtedy po prostu trzeba wziąć pod uwagę jeszcze więcej czynników, bo koszt wytworzenia aplikacji to dopiero początek inwestycji. Należy pamiętać o utrzymaniu całej infrastruktury po wytworzeniu aplikacji, a potem promocji i procesie pozyskiwania klientów. Może się to okazać dużym obciążeniem nie tylko finansowym, ale również czasowym. Wyrobienie odpowiedniej marki, która przyciągnie klientów, może trwać nawet lata, a więc i inwestycja w projekt zacznie zwracać się z opóźnieniem. Oczywiście dobry biznesplan to podstawa i jeśli wszystko odpowiednio się przekalkuluje i zaplanuje, to można wypracować świetny model współpracy dla obu stron – startupu oraz software house’u.

Gotowe rozwiązania no-code

Warto pamiętać o Istniejących alternatywach w postaci gotowych rozwiązań – tzw. “no-code”, które pozwalają samodzielnie lub z niewielką pomocą specjalisty, ułożyć z “gotowych klocków” oprogramowanie bez konieczności wpisywania kodu. Jeżeli planowana przez ciebie aplikacja składa się z funkcjonalności już stosowanych na rynku, istnieje duża szansa, że da się uruchomić projekt w wersji MVP właśnie w oparciu o te przygotowane już elementy. Co to oznacza dla Ciebie? Duże oszczędności, zarówno kosztów, jak i czasu. Przed przystąpieniem do realizacji projektu spróbuj zweryfikować swój pomysł na rynku.

Podsumowując, software house to dobre miejsce, jeżeli posiadasz odpowiednie fundusze na realizację swojego projektu, dobrze zbadany rynek i precyzyjny plan na swój biznes. Projekty IT są dość wymagające finansowo, ale płyną z tego wprost proporcjonalne korzyści. Ich realizacją zajmie się cały zespół profesjonalistów, który składa się z 5 do nawet 10 specjalistów (a niekiedy i większej ilości). 

Jeżeli jesteś zdecydowany na rozpoczęcie współpracy z software housem, to pozostaje pytanie – jaki software house wybrać, aby specjaliści dobrze zaopiekowali się Twoim projektem? Bo przecież nie liczy się sama ilość głów “dłubiących” przy kodzie, ale jakość ich umiejętności, prawda?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze software house?

1. Doświadczenie w tworzeniu aplikacji o zbliżonych funkcjonalnościach do tych, które planujesz w swoim projekcie.

Zapytaj, czy wybrany software house tworzył już podobne aplikacje lub aplikacje posiadające zbliżone funkcjonalności. Jeżeli tak, to świetna wiadomość! Pozwoli to uniknąć niektórych błędów. Nic tak nie wpływa na jakość wykonanej pracy, jak solidne, poparte podobnymi projektami doświadczenie.

Pamiętaj, że realizujesz projekt ze specjalistami. Warto uważnie słuchać sugestii dedykowanego zespołu software house. Czasami niektóre rozwiązania mogą wydawać nam się perfekcyjne, ale gdy zostaną przepuszczone przez filtry pod postacią doświadczonych profesjonalistów, może okazać się, że zalecane będą zmiany w planowanych przez Ciebie funkcjonalnościach. Warto otworzyć się na takie sugestie, przeanalizować je i ewentualnie wziąć pod uwagę – doświadczenie ekspertów zminimalizuje Twoje ryzyko.

2. Stack technologiczny

Zapytaj o powody wyboru takiego, a nie innego stacku technologicznego.  Musisz zawsze być dobrze poinformowany. Nie chodzi o patrzenie na ręce programistom, ale o to, abyś cały czas wiedział, co dzieje się w projekcie, dobrze rozumiał procesy i dzięki temu skuteczniej współpracował z zespołem realizacyjnym. Stack technologiczny to dobry początek. Upewnij się, że jego propozycja została przedstawiona z korzyścią dla Ciebie, czyli że pasuje do specyfiki projektu, a nie jedynie dlatego, że programiści operują tylko w tej konkretnej technologii.

Przykładowo, jeżeli masz prosty i niewielki projekt, to dobrym rozwiązaniem będzie PHP, ponieważ kodowanie w tym języku jest relatywnie tanie, a na rynku jest sporo specjalistów świetnie się w nim czujących. Jeśli Twój projekt ma zawierać uczenie maszynowe, dobrym pomysłem będzie dołączenie Python’a. Gdy chcesz pracować z klientami korporacyjnymi, aplikacja ma być bardzo rozbudowana, a projekt rozwijany przez lata, może warto rozważyć JAVĘ.

Widzisz? Dobór stacku technologicznego powinien być dopasowany do Twoich potrzeb, a nie odwrotnie. 

3. Sposób rozliczenia

W zależności od skali projektu, precyzyjności Twojej wizji i szczegółowości specyfikacji stosowane są głównie dwa modele rozliczenia:

  • fix price, czyli konkretna cena za określone funkcjonalności;
  • time & material, płatność za czas pracy zespołu.

Model rozliczenia Fix Price

Fix Price stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy skala projektu jest relatywnie niewielka, wizja jest dokładna, a funkcjonalności szczegółowo opisane i znane. Zaletą tego sposobu rozliczenia jest fakt, że cena podana na początku nie ulegnie zmianie. Minusem natomiast pozostają wszelkie zmiany, jakie mogą się narodzić podczas trwania realizacji. Jeśli Twoja wizja, a więc i założenia projektu choć trochę się zmienią w trakcie jego tworzenia, będzie potrzebna re-wycena. Pozostaje mieć również na uwadze możliwość, że Twoje nowe pomysły mogą okazać się dość inwazyjne. Wtedy zespół realizacyjny ma prawo nie zgodzić się na ich wprowadzenie do czasu zakończenia projektu głównego.

Model rozliczenia Time & Material

Time & Material – sposób rozliczeń często stosowany w SCRUM’ie. W przeciwieństwie do modelu Fix Price, tutaj istnieje bardzo duża elastyczność. To Ty decydujesz w jaką stronę idzie projekt, dowolnie modyfikując założenia w trakcie tworzenia oprogramowania. Możliwość działania na żywym organizmie to największa zaleta tego sposobu rozliczenia. Minusem z kolei jest trudność w określeni budżetu całkowitego. Można mówić o pewnych założeniach, ale ich precyzyjność zdaje się znikoma. Oczywiście pewne ramy i założenia można odgórnie przyjąć i jeśli zauważymy, że projekt niebezpiecznie się rozrasta, to należy sobie przypomnieć główną zaletę Time & Material – elastyczność.

Niezależnie od wybranego sposobu rozliczeń, zwróć uwagę na zasady płatności kolejnych transz. Dobry software house będzie wskazywał konkretne funkcjonalności, które “dowiezie”. Dopiero po ich realizacji otrzyma zapłatę za kolejny etap. To bezpieczne rozwiązanie dla obu stron.

Uważaj na nieelastyczne i mało partnerskie propozycje w stylu: “płaci Pan 50% zaliczki, a resztę przed oddaniem projektu głównego. Widzimy się za 2 m-ce”. To Ty jesteś klientem i masz prawo wiedzieć, jak realizowany jest projekt. Ważne, abyś był w stałym kontakcie z zespołem realizacyjnym, miał kontrolę nad powstającym oprogramowaniem i regularnie dokonywał weryfikacji/odbiorów określonych fragmentów aplikacji.

4. Gwarancja na aplikację

Upewnij się, że otrzymasz gwarancję na zamówione oprogramowanie. Poproś o przedstawienie zasad jej działania. Przykładowo w Globe Group oferujemy klientom 12 miesięczną gwarancję na aplikację. Jest to odpowiedni czas na zapoznanie się ze stworzonym oprogramowaniem i przetestowaniem go przez dłuższy okres. Pewne błędy czy nieścisłości uwidaczniają się dopiero po wielu godzinach pracy w danym systemie. 

5. Proces projektowy

Dobry software house zaprezentuje Ci transparentny proces projektowy. Co to oznacza? Przejrzystość, która pozwoli na zrozumienie kolejnych etapów realizacji. To zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa, a także sprawi, że na bieżąco będziesz mógł wprowadzać ewentualne zmiany. Jest to również po prostu korzystny zabieg psychologiczny. Konkretny plan oznacza kolejne punkty do odhaczenia. Znasz to pozytywne uczucie, kiedy wykreślasz kolejny punkt z listy zadań, prawda? To działa podobnie.

Wystrzegaj się firm, które nie przedstawiają przejrzystego i zrozumiałego procesu projektowego i stwierdzą: “wszystko wiemy, działamy, będzie pan zadowolony”.

W Globe Group przedstawiamy klientom proces już na etapie ofertowania i przykładowo wygląda on tak:

6. Czy padła propozycja warsztatów?

Trafiają do nas różni klienci. Niektórzy nie zmaterializowali swoich wizji i trzymają je pod kluczem we własnej wyobraźni, a inni pytają o wycenę trzymając w dłoniach szeroko rozpisaną specyfikację sięgającą 10 stron A4. W obu przypadkach klientom wydaje się, że “wiedzą wszystko” na temat swojego projektu, bo przecież sami go stworzyli i uwzględnili wszystkie możliwe aspekty. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej i wcale nie znaczy to, że klient popełnił błąd. Po prostu każda realizacja wymaga eksperckich oględzin

Dobry specjalista doskonale wie, na co zwracać uwagę przy rozpisaniu projektu, gdzie znajdują się jego mocne, a gdzie słabe strony, jak powinien przebiegać proces realizacji i tak dalej. Dokładnie rozpisany, mały projekt sięga około 30 stron, a to przecież nie wszystko. Dochodzą jeszcze grafiki przepływu danych, makiety i projekty graficzne. A to wszystko przy małych projektach! A co z tymi większymi? Tutaj wkład pracy nawet na początkowym etapie jest kilkukrotnie większy.

Często okazuje się, że właściciel produktu rozbudowuje swój pomysł w miarę opowiadania o nim. W związku z tym bardzo często proponujemy naszym klientom warsztaty kreatywne, na których bardzo dokładnie rozpisujemy projekt. Pozwala to szczegółowo określić wizję i wypunktować wszystkie niezbędne elementy – tzw. MVP.

Zobacz też naszą ofertę warsztatów kreatywnych – https://globegroup.agency/ux.

Poniżej przedstawiamy proces powstawania takiej dokumentacji – dokładnego rozpisania wizji:

7. MVP?

W trakcie warsztatów dokładnie poznajemy wizję klienta. Pomagamy ją doprecyzować i przelać na papier. Podczas takiej pracy określamy MVP (ang. Minimum Viable Project), czyli niezbędne minimum funkcjonalności projektu, których realizacja pozwoli na spełnienie celu biznesowego.

Często zdarza się, że proponujemy klientom realizację jedynie MVP. Jest to alternatywa, która może okazać się bardzo korzystna dla raczkujących biznesów. Klient otrzymuje w pełni funkcjonalne oprogramowanie, a ewentualne dodatkowe funkcje, które na początku nie są niezbędne, można przenieść w czasie. 

Korzyści rozpatrujemy dwojako. Oczywista, czyli finansowa, ale również rozwojowa, ponieważ kiedy projekt się zakończy, a klient otrzyma gotowe oprogramowanie, będzie można poddać jego funkcjonalność dodatkowej analizie rozłożonej na dłuższy okres. Wtedy może się okazać, że wizja, którą posiadał na początku klient, delikatnie się zmieni. 

Nie zapominajmy również o czasie realizacji projektu. Podczas pracy jedynie nad MVP, software house jest w stanie szybciej dostarczyć gotowy produkt. 

Software house powinien dbać przede wszystkim o spełnienie potrzeb biznesowych klienta, a nie jedynie o wielkość budżetu projektowego. W związku z tym pamiętaj, aby oczekiwać inicjatywy i partnerskiego podejścia. 

W Globe Group stawiamy na długotrwałe relacje. Zależy nam na tym, aby Twój projekt odniósł sukces. Maksymalne zakresy cenowe przedstawionej oferty nie są dla nas tak istotne. Jeżeli do realizacji celu biznesowego wystarczy MVP, to takie rozwiązanie zaproponujemy. 

Nie wiesz jaki software house wybrać? Porównaj oferty!

Dobry software house nie ma nic przeciwko porównaniu ofert z konkurencją. Często nawet zachęcamy klientów do zestawienia naszej oferty z propozycjami innych firm. Robiąc taką analizę pamiętaj o tym, by porównywać “jabłka do jabłek”, a nie do “gruszek”. Upewnij się, że każda z ofert zawiera te same elementy i została przyjęta ta sama specyfikacja, a warunki pozacenowe przedstawione przez firmy są takie same lub bardzo zbliżone. Pozwoli to dokonać rzetelnej weryfikacji i ostatecznie wybrać najlepsze rozwiązanie. 

Czym wyróżnia się dobry software house?

Dobry software house dba o transparentny proces i komunikację z klientem. Nie ukrywa kosztów, uczciwie przedstawia zagrożenia w projekcie, wszystkie mocne i słabe strony.

Zapytaj, jakimi wartościami kieruje się software house z którym chcesz pracować.

W Globe Group kierujemy się wartościami:

  1. Przekraczaj stawiane przed Tobą oczekiwania.
  2. Bierz odpowiedzialność za rzeczy, które robisz. Rób je tak, gdybyś to Ty miał z nich korzystać.
  3. Próbuj i sprawdzaj nowe rozwiązania. 
  4. Rozwijaj siebie i innych.
  5. Dbaj o szczerą i skuteczną komunikację z zespołem oraz z klientami.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, chcesz zobaczyć, ile może kosztować Twój projekt i jak my byśmy go zrealizowali, to zapraszamy na niezobowiązujące spotkanie. Porozmawiajmy, a ty przekonasz się, że warto z nami współpracować.

Napisz tutaj lub zadzwoń i umów się na spotkanie – 61 8 47 40 07.

Dodaj komentarz