Dobór kolorów w identyfikacji wizualnej marki odgrywa istotną rolę. Bardzo często dany kolor jest wręcz kojarzony z konkretną marką. Ważne jest zatem, aby wybór ten był przemyślany.

Kolorystyka wybrana przez designera powinna być również dobrana w taki sposób, aby odbiór wizualny projektu był atrakcyjny. Istnieją narzędzia, które po pierwsze ułatwiają pracę z barwami, a po drugie skupiają w jednym miejscu palety kolorystyczne stanowiące zbiór inspiracji podczas tworzenia różnego rodzaju projektów graficznych.

Palety kolorystyczne - narzędzia

Narzędzia do tworzenia palet kolorystycznych

Adobe Color CC

Najbardziej popularnym narzędziem jest Adobe Color CC. Za jego pomocą użytkownik może np. dobrać kolory dopełniające do wybranej barwy. Służą do tego suwaki, które automatycznie pokazują barwy pasujące do tej wybranej przez użytkownika. Tworzą się dzięki temu palety kolorystyczne, które można zapisywać. Adobe Color CC pozwala również na wgrywanie zdjęcia i generowanie na jego podstawie pasującej palety kolorystycznej. Istnieje również możliwość przeglądania gotowych palet barw stworzonych i opublikowanych przez innych użytkowników.  

Paletton

Kolejnym popularnym narzędziem jest Paletton, który pozwala na tworzenie palet kolorystycznych przy pomocy punktów ustawianych na kole barw. Bardzo ciekawą funkcją tego narzędzia jest to, że daje możliwość zobaczenia jak dana paleta kolorów prezentuje się na przykładowych szablonach stron www, animacji czy też grafik. Designer w prosty sposób może przetestować, czy wybrane zestawienie barw odpowiada estetyce jego projektu.

Coolors

Trzecim narzędziem, którego warto używać podczas pracy z kolorami jest Coolors. Jest to generator kolorów z bardzo rozbudowanymi funkcjami, ale jednocześnie jest bardzo łatwy w obsłudze. Za pomocą spacji generuje się różnego rodzaju palety barw. Gdy użytkownik natrafia na kolor, który mu odpowiada, może go zablokować. Istnieje oczywiście możliwość zmiany jasności i nasycenia kolorów. Bardzo ciekawą funkcją tego narzędzia jest możliwość zobrazowania, w jaki sposób konkretną barwę zobaczy osoba z zaburzeniem rozpoznawania barw (np. daltonista). Pozwala to dostosować w odpowiedni sposób ważne witryny internetowe – strona będzie stworzona tak, aby każdy mógł poruszać się po niej bez problemu. 

Colrd

Mało znanym narzędziem jest Colrd, który oferuje bardzo ciekawe funkcje. Najciekawszą z nich jest pokazanie propozycji fotografii i grafik w oparciu o tonację palety kolorystycznej, którą wybrał użytkownik. Daje to możliwość zobrazowania, w jaki klimat wpisuje się dana paleta barw. Colrd pozwala również na tworzenie i eksplorowanie gradientów, przeglądanie inspiracji proponowanych przez innych użytkowników oraz oferuje możliwość wgrania fotografii, na podstawie której zostanie wygenerowana paleta kolorystyczna. 

Tworzenie palet kolorystycznych

Wszystkie wymienione narzędzia pomagają uporządkować i zarządzać kolorystyką. Dzięki temu grafik może dobrać w prosty sposób barwy, które zostaną użyte w projekcie. Zyskuje również dostęp do zestawień kolorystycznych, które mogą być dla niego inspirujące w pracy. Ma także możliwość stworzenia własnej palety kolorystycznej, która może stać się pomocna dla innych użytkowników.  

Dodaj komentarz